BE284CEC-9CF9-4401-904C-1EE12277A6E3Created with sketchtool.
Case StudiesO násKariéraBlogKontakt
EN

Testovali jsme AI pro influencer marketing: Umí pracovat s daty?

03. březen 2023

Social media marketing

Pojem umělá inteligence, neboli AI, se v marketingu již nějakou dobu skloňuje různými způsoby. A jelikož jsme ve WOO jedničky v influencer marketingu, zajímalo nás, jestli lze robota využít ku prospěchu naší práce. V tomto článku porovnáváme ChatGPT a OpenAI, přečtěte si, jak v našem testu (ne)uspěly.

Jak dobře zná influencery robot ChatGPT?

V rámci naší specializace, což je influencer marketing, jsme využili robota, aby nám například sdělil počty sledujících u vybraných profilů na Instagramu. Na první pohled se zdá, že jde o jednoduše dostupná data, která si každý člověk dokáže dohledat. A co robot?

V případě ChatGPT se ukázal problém v aktuálnosti dat, pokud se bavíme o followers na vybraných profilech. Zkusili jsme zjistit informace o několika z nich, ale přicházely nám odpovědi s čísly, která byla několik měsíců, někdy i let stará.

Na druhou stranu se ChatGPT rychle učí a přizná nerelevantnost poskytnutých dat. Když jsme mu napsali reálná čísla, přijal je a následně je i začal používat v rámci naší konverzace. I zde se ale objevují určitá úskalí. Robot neumí zhodnotit pravost námi sdílených dat o sledujících na určitých instagramových profilech, a tak si uloží i informace, které nemusí být nutně reálné. Dalšímu uživateli už je ale neposkytne. 

Nutno také zmínit důraz kladený na legislativu. S robotem lze přes ChatGPT poměrně slušně vést rozhovor, ale jenom do té doby, dokud má oprávnění sdělovat informace. Jeho moudrost tkví totiž i v tom, že pozná, když po něm někdo požaduje soukromá data jiné osoby, která nemá oprávnění sdílet. 

V čem ChatGPT překvapil? Dokáže vymýšlet poměrně kreativní nápady ke kampaním. Poprosili jsme o ideu k propagaci tělového mléka, přičemž jsme dostali několik možností, které se po naší kontrole nikde jinde ještě neobjevily. Třeba virtuální zážitkové ,,safari”, kdy influenceři obdrží tři receptury krému, a taky ,,mapu” různých zastávek, které symbolizují různé problémy s pletí.

Jak dobře zná influencery robot OpenAI?

Povídali jsme si přes chat také s umělou inteligencí OpenAI. Odpovědi na námi kladené otázky byly slabé a nepřesné, co se týče pravosti dat. Poskytli jsme mu nové, relevantní informace, abychom mu pomohli pro příště a třeba je i začal používat, bohužel si s nimi ale nedokázal poradit.

Působí to tak, že OpenAI neověřuje data, která sdílí. Třeba při dotazu na určitý engagement rate poslal nesprávný údaj, a když jsme chtěli vědět, odkud čerpal, nebyl schopný poskytnout zdroj. V horším případě poslal odkaz, který nefungoval.

Konverzace vypadala třeba takto: ,,Vypiš mi 10 top influencerů České republiky,  a to podle počtu followers.” Zde se zdá, že šlo o tipování než o sdělení reálných dat. Na první místo totiž robot umístil @katerinastrougalova s 1,3 miliony  sledujícími, přičemž ve skutečnosti profil vůbec neexistuje. Další příčky byly také obsazeny špatně.

influencer marketing and AI

Srovnání odpovědí od ChatGPT a OpenAI na otázku: ,,Kolik sledujících má Ester Geislerová?”

ChatGPT jsme nejdříve upozornili na chybu, a takto to pokračovalo:
Influencer marketing
Komunikace na stejné téma s OpenAI:
influencer marketing and AI
Vyhrává ChatGPT, OpenAI nebo člověk?

Umělou inteligenci lze brát jako občasného pomocníka, sluhu, který ale v žádném případě nedokáže plnohodnotně nahradit lidskou práci, alespoň co se týče influencer marketingu. 

Podle testů, které jsme s ChatGPT a OpenAI provedli, lze s těmito nástroji poměrně slušně komunikovat, třeba jako s kolegou. Pokud ovšem požadujeme opravdu relevantní data, raději se budeme stále spoléhat sami na sebe. Informace od umělé inteligence je potřeba brát s obrovskou rezervou. 

Pokud jde konkrétně třeba o zjišťování počtu sledujících u jednotlivých influencerů, relevantnost dat v žádném z našich případů nebyla správná nebo aktuální. Ani v případě, kdy nás zajímalo top 10 influencerů Česka nedošlo k úspěchu, chybovost v počtu sledujících se u některých osobností pohybovala až v řádu statisíců, což je odchylka, kterou nelze akceptovat. 

Pokud bychom měli zvolit lepší variantu, tak určitě ChatGPT, který je učenlivější a dokáže reagovat na naši zpětnou vazbu ohledně chyb lépe něž OpenAI. Na druhou stranu dokáže ChatGPT produkovat kreativní nápady, aniž by je odkudkoliv zkopíroval

Rádi pomůžeme s marketingem pro vaši značku

Z článku jasně vyplývá, že se na roboty alespoň aktuálně nemůžeme spoléhat, pokud jde o influencer marketing. Jestli tedy potřebujete, obraťte se na nás a společně zvýšíme povědomí o vašich produktech nebo službách. 

Algoritmus na Instagramu aneb na co si dát pozor

09. červen 2022

Pokračovat ve čtení

Brandy na TikToku aneb Jak na obsah pro tuto platformu

01. září 2022

Český jazyk jako nástroj pro budování značky

30. červenec 2020

Je čas se seznámit

Přijďte na kafe

Ozvěte se nám

Kontakt

info@woo.cz+420 775 023 220

Sídlo

World of Online, s. r. o.

Voršilská 139/5

110 00 Praha Česká republika

© 2023 World of Online, s. r. o. All Rights Reserved.