BE284CEC-9CF9-4401-904C-1EE12277A6E3Created with sketchtool.
Case StudyO násKariéraBlogKontakt
EN
BDDBD294-21A3-48E0-81AB-A0093FE020FECreated with sketchtool.BE31570C-F296-4603-A2F5-E7EBFB125B13Created with sketchtool.D8261C80-9674-40FD-815E-F152E1B3145ECreated with sketchtool.

Jak pracovat při focení s lidmi

Marek Madenský

10. březen 2020

Design

Skvělé fotografické vybavení, dechberoucí místo, úžasné světlo? Velmi podstatné věci. Důležité je však kromě hard-skills znalostí, také umět pracovat s lidmi, kteří jsou hlavním předmětem samotné fotky. Přečtěte si několik praktických tipů, výsledek bude stát za to!

MODELOVÉ JSOU TAKY LIDI

 

Ti mají, stejně jako vy, naděje, sny, obavy a strach. Nejsou to pouze objekty, které poslouchají příkazy bez jakékoli motivace. Chtějí se také bavit, přidat kousek sebe do výsledné fotografie a stát si za svým vlastním uměním. Mohou dostat strach z toho, že se špatně postaví, natočí, úsměv nevypadá upřímně nebo jim mezi zuby zůstal špenát z oběda. Královnou těchto fobií je však make-up. Jen náznak toho, že nesedí rtěnka k feelingu focení nebo je špatně nanesená řasenka, a veškerá sebejistota je pryč. V takových chvílích je opravdu potřeba pamatovat na toto nejdůležitější pravidlo. Modelové jsou taky lidi a je nutno s nimi tak i jednat. 

alt


MODELOVÉ JSOU I HERCI

 

A herci jsou taky lidi, jasně že jo. Tím ale myslím, že je potřeba pracovat s modely jako s herci. Přece jen film jsou fotografie puštěné za sebou v rychlém sledu. Moc velký rozdíl mezi těmito dvěma profesemi opravdu není. Model vám před objektivem také hraje, předvádí emoce, ukazuje svůj vnitřní svět a odhaluje své já. Proto je s ním potřeba pracovat jako s hercem. Mým nejoblíbenějším slovem se v této chvíli stává slovo jako. Představ si, jako bys měl na zádech přilepené obrovské pravítko. Představ si, jako bys právě viděla ducha. Ruku v ruce však se slovem jako jde i další slovo, že. Mysli na to, že máš v puse polovinu citronu. Teď si představ, že jsi vyhrála milion. Všechny tyto věci pomohou modelům dostat se do „role“ a pomoct jim s jejich výrazem a postojem těla, což jsou ty největší zbraně každého člověka, který je dostatečně odvážný na to, aby se postavil před objektiv. 

 

alt


FOTOGRAFOVÉ JSOU TAKY LIDI

 

Objektiv je opravdu skvělý prostředek k zachycení nádherných snímků. Je to ale také kouzelná hůlka, která dokáže vyvolat nervozitu i u toho nejklidnějšího člověka. Proto se rád nacházím na druhém konci fotoaparátu. To však neznamená, že na fotografa není kladena velká zodpovědnost a důraz. Je přece jen hlavním článkem celého projektu. Hodiny a někdy i dny příprav se smrsknou do krátké chvíle, ve které musí fotograf podat ten nejlepší výkon. Spousta věci mu však může stát v cestě. Špatné počasí, světlo, nemoc, selhání techniky...Se všemi těmito věcmi si musí fotograf rychle poradit, because show must go on!

 

alt


NENÍ MODEL JAKO MODEL


Fotoaparát nemá předsudky, nesoudí, je mu jedno, kdo stojí před objektivem. Takovýto pohled na svět bychom měli mít všichni, avšak pokud chceme aby výsledné fotky byly profesionální, musí se tak chovat všichni účastníci focení. Každý má svou roli, kterou může výsledek, buď posunout dopředu, nebo jej znehodnotit. Pokud budete mít skvělého fotografa, ale špatného modela, celé focení bude zdlouhavé, výsledné fotky nebudou nic extra a pokud fotograf nebude s modelem pracovat, jak jsem zmínil již v předchozím odstavci, celé focení se negativně podepíše na psychice všech zúčastněných. Může také ale nastat situace, ve které se karty obrátí a model bude sice profesionál, ale fotograf nebude podávat dobré výkony. Tato varianta je bohužel ta horší a v tomto případě už nepomůže asi ani svěcená voda. 

alt


VŠICHNI JSME PŘECE JEN LIDI

 

Chybovat je lidské, odpouštět je božské. Fotit je nejlepší! Nezapomínejme na to, že jsme opravdu všichni jen lidské bytosti, které nejsou dokonalé a chybují. Z chyb se člověk učí a abych byl upřímný, já jich na své fotografické cestě udělal spoustu. Jsem za ně ale rád, protože mě posunuly a udělaly ze mě toho, kým jsem dnes. 


Marek Madenský

Marek je náš fotograf. Vytváří produkční plány, nachází zajímavé lokality a fotí lifestylové i produktové fotografie. Zkrátka vypráví naše příběhy prostřednictvím fotografií.

Aktuální trendy ve fotografii

16. červenec 2020

Pokračovat ve čtení

Grafické trendy 2021 - minimalismus je mrtvý, ať žije 3D!

Největší chyby při úpravě fotek

Je čas se seznámit

Přijďte na kafe

Zavolejte

nebo

Napište

Kontakt

info@worldofonline.cz+420 732 616 864

Sídlo

World of Online, s. r. o.

Na Květnici 1708/18

Praha 4, Nusle, 140 00 Česká republika

© 2021 World of Online, s. r. o. All Rights Reserved.

Tento web využívá stejně jako většina webů soubory cookies. Tyto soubory slouží k vyhodnocení užívání našich stránek a zároveň díky tomu najdete na jiných webech a sociálních sítích reklamní sdělení, která by vás mohla zajímat.

Rozumím